druhý najlepší slovenský web dizajnér
A stále sa zlepšujem. Snažím sa robiť originálnejšie, krajšie a intuitívnejšie veci (veľké portály i malé stránky)

InZine.sk sa vracia: Dva krát ho zrušili, kedy ho zrušia tretí krát?

Utorok 5 mája 2009 · Pridal: Tomáš Abaffy

InZine.sk bol vraj úspešný projekt. Asi preto ho v roku 2004 zrušili. V roku 2005 iná firma obnovila, v roku 2008 zrušila. A teraz tretia firma znova obnovuje. Pod novým názvom, s tými istými ľuďmi a tými istými témami.

Bol podporovaný, v tom čase najnavštevovanejším portálom Zoznam.sk, neskôr ho podporoval aj Atlas.sk. Písali tam známe mená ako režisérka Eva Borušovičová, známy spisovateľ Peter Pišťanek, či napríklad tam začínal Maxim E. Matkin a desiatky ďalších autorov. Každý deň čerstvé články, nie jeden, aj päť. InZine.sk fungoval od februára 1999 do marca 2004. Zo začiatku tam boli aj reklamy, neskôr len logá spriatelených sajtov - a pekných s InZinom sa kamarátili Zoznam.sk a Atlas.sk, čím sa dá povedať, že inZine mal podporu od dvoch z najväčších slovenských portálov. Znie to krásne. Takýto web mal plno predpokladov na úspech, ale...

Okrem slovenského inZine.sk existovala aj český inZine.cz. Už v roku 2002 český InZine zrušili, kvôli katastrofálne malej návštevnosti - inZine.cz mal vtedy 400 návštevníkov denne, slovenský inZine.sk 1600 návštevníkov denne.

František Petro v roku 2004 uvažoval v článku pre DISK.SK kde urobil Inzine.sk chybu, mal plno skvelých predpokladov, skvelých autorov, veľké portály za sebou, ktoré ho podporovali, mali aj rozpočet na autorov - vraj mesačný rozpočet bol 200 tisíc Sk, redaktori dostávali honoráre, časť redakcie bola pravdepodobne zamestnaná na normálny plat, a napriek tomu to čítalo málo ľudí.

V marci 2004, keď ho zrušili, mal inzine.sk návštevnosť 25183 UV (unikátnych návštevníkov podľa iAuditu). Odvtedy sa slovenský internet zdvojnásobil, tipujem že v súčasnosti by taký projekt mohol mať cca 50 tisíc RU (už meriame podľa Gemiusu) mesačne.

V lete 2005 prišiel druhý inZine.sk pod hlavičkou "T-Station.sk", financoval ho bohatý T-Com (Slovak telecom) a propagoval ho cez svoj Zoznam.sk. T-Station.sk fungoval 3 roky bez pár mesiacov. Zrušili ho.Teraz vznikol tretí inZine.sk.Tretí InZine sa volá Inland.sk, úvodníky znova píše Eva Borušovičová, a viditeľne nemá problém s "Kokôtikom" v nadpise hlavného článku novovznikajúceho projektu, vo vnútri článku je ešte zopár škaredých nadávok, Pišťánek bude písať o sexe a bude mať sexuálnu poradňu, a znova bude písať asi aj Maxim E. Matkin, predpokladám, že o sexe.

Je toto naozaj predstava, ako má vyzerať "kvalitné kultúrne čítanie" súčastných slovenských spisovateľov? Je slovenská kultúra o tom, koľko kto napíše nadávok? Eva Borušovičová v úvodníku, od Pišťánka som čítal iba Rivers of Babylon, tam tých ko..tov a pí... bolo viac než dosť. Na inZine som občas chodil, na T-Station ma to už nebavilo, a na Inland asi tiež už nepáchnem. Fakt ma to už nebaví čítať, už nemám 17 rokov, aby som sa rehotal na Pišťankových sexuálnych radách...

Naozaj nechcem veriť, že niekto (TV JOJ, ktorá spúšťa Inland.sk) investuje peniaze (veľa peňazí mesačne) do tých istých ľudí, do konceptu, ktorý dva krát skrachoval, do "kultúrneho magazínu" doslovne "o hovne" (predpokladám, že na žiadnom inom kultúrnom magazíne na slovenskom nete nebude toľko krát spomenuté hovno, či nadávky ako ku..a, k...t, pi.., je...ť) s tými istými ľuďmi. Akí kultúrni ľudia to budú čítať?

Chápem, že JOJ.sk sa snaží silou mocou zabojovať na internete. Nová stránka JOJ.sk sa mi celkom páči, v porovnaní s STV.sk, Markiza.sk či TA3.com je stránka JOJ nadpriemerná, páčia sa mi nové nápady a celá ich energia. Ostatne Huste.sk je veľmi zaujímavý projekt, síce podľa mňa zbytočný, asi to je drahé kupovať práva na hokejové zápasy, kvôli jednej webstránke, chápal by som to skôr ako imidžovú záležitosť a podporu značky JOJ. Reklamy na Huste.sk sú však po celej Bratislave, a mám pocit, že to myslia s Huste.sk vážne. Natáčajú seriály len pre web, kupujú práva na on-line vysielanie zápasov. Teraz spúšťajú "dva krát skrachovaný predražený projekt" skupinky najdokonalejších Inland.sk, pravdepodobne ho podporia obrovskou kampaňou vo vlastnom vysielaní, možno printovou kampaňou v rôznych časopisoch, rádiách, obrazovkách po Bratislave, street-lightoch a billboardoch. A o 2-3 roky zrušia.

Možno aj skôr, podľa toho, kedy vymenia riaditeľa on-line JOJ.sk. Lebo predpokladám, že ten čo príde po ňom, ako prvú vec čo spraví, zruší Inland.sk

Podľa čísiel návštevnosti JOJ.sk má šancu predbehnúť v najbližších mesiacoch Markízu na webe. Držím im palce. Upevnia si svoju pozíciu v TOP 10, možno natrvalo budú na webe navštevovanejší ako markíza, ale koľko miliónov korún ich to bude ročne zbytočne stáť?* * *

Dnes (na rozdiel od rokov 2000-2004) je na webe oveľa viac zaujímavých projektov, svojho času bol inzine.sk relatívne úspešný, bol však jediný. Dnes už čisto webové magazíny netreba, kvalitné časopisy majú online verziu, ktorá tlačenú verziu o pár rokov nahradí:

iŽurnál.sk - časopis Žurnál na nete (žiadne nadávky, žiadne intímnosti)
Tyzden.sk - časopis Týždeň na nete (žiadne nadávky, žiadne intímnosti)

či
Humno.sk - alternatívny projekt, niečo na spôsob Inzine.sk len v amatérskej prevádzke, podľa mňa bude oveľa navštevovanejšie ako nový Inland.skMôj tip návštevnosti Inland.sk:

Inland.sk - máj 2009 - cca 50.000 RU (odhad)
Inland.sk - jún 2009 - cca 70.000-90.000 RU (odhad, s obrovskou reklamnou podporou platenou JOJ-kou)
Inland.sk - júl 2009 - cca 70.000 RU (odhad)
Inland.sk - august 2009 - cca 50.000 RU (odhad, reklamná kampaň doznela)

Na jeseň 2009 sa stabilizuje na štandartných 70.000-80.000 RU mesačne, kde bude viac menej kulminovať, trochu klesať, padať.

V druhej polovici roka 2010 bude Inland.sk zrušený.


Diskusia k článku nie je a nebude

Toto je môj osobný blog, nie diskusné fórum, preto k žiadnemu článku nie je diskusia. Ak mi chcete napísať, môžete mi napísať mail, rád vám odpíšem. Ak bude váš mail len hŕbou urážok (ako väčšina priemerných diskusných komentárov na slovenských weboch), tak ho pravdepodobne ani nedočítam a rovno vymažem. Ďakujem za pochopenie.Iné moje články:

« Nový portál o novinkách, ľuďoch a trendoch slovenského internetuWeb 3.0 bude bez Internet Exploreru 6, lebo zomrel... »
4 najnovšie blogposty
Niečo viac?
Aktuálne témy:
Často kukámObčas kukám

FotobankyIní bloggeri

TagySpäť hore